salg af ECCO2Connect Grå fugesand
salg af ECCO2Connect Grå fugesand
Farve grå COnnect2

ECCO2Connect Grå fugesand

Tung trafik - epoxybaseret

pr. stk 698 DKK
* alle priser er inkl. moms
LÆG I KURV
Betal med kort
Ca. 14 dages leveringstid

Beskyt din belægning med ECCO2Connect fugesand. Dette innovative produkt giver en pålidelig løsning mod uønsket ukrudt og er samtidig velegnet til områder med tung trafik. Denne  fugemasse sikrer, at din belægning forbliver ukrudtsfri, så du kan nyde en velplejet og holdbar overflade i mange år. Vand og luft kan trænge gennem fugen uden problemer og dermed undgåes vandpytter. Den er desuden både UV- og frostbestandig, hvilket sikrer, at kvaliteten bevares.

Det anbefales en fugestørrelse på min 5 mm i bredden og 3 cm i dybden. Blandingen vil give wet-look på belægningen det første år, men dette vil forsvinde med tiden.

Guide til anvendelse:
1) Brug beskyttende tøj, egnede handsker samt øjen- og ansigtsbeskyttelse. Rengør belægningen og fugerne grundigt, så alt ukrudt og snavs er fjernet.
2) Bland komponent A og B grundigt med kvartsand i 3 minutter. Tilsæt derefter op til 3 liter vand til blandingen og rør igen i yderligere 3 minutter.
3) Hæld ECCO 2Connect fugemørtlen ud på den forfugtede belægning. Fej fugemassen ned i fugerne med en stiv kost eller gummiskraber
4) Efter 10 til 30 minutter fejes diagonalt med en blød kost, indtil belægningen er ren. Efter påføring kan der forekomme en midlertidig glans eller farveforskel – dette forsvinder over tid under påvirkning af UV-stråler.

Det anbefales at teste et område inden brug. Tørretiden er ca. 24-48 timer ved ca. 20 grader. Temperaturen ved anvendelse skal være mellem -5 og 30 grader.

Beregn mængde her

Pakkes og sendes på emballagetype: Engangspalle
Bestillingsvare
Log ind på Granitbutikken

Her kan du logge ind

Husk login
Branchens hurtigste levering

DAG-TIL-DAG Levering

Ring til Granitbutikken 89939310

Ring til os på: 89939310